KERESŐ Apróhirdetés Fórum Látogatóknak Cégeknek Szakmai rovatok Rólunk AKCIÓ
 
  A gázvezeték és készülékszerelő, A gázvezeték és készülékszerelő, A gázvezeték és készülékszerelő, A gázvezeték és készülékszerelő,
 
Nagyvilág
Itthon
Öko
Oktatás
Építőanyag- ismeret
A szakmák
Az ÁCS
Ipari alpinista
Asztalos
A bádogos
A belsőépítész
A burkoló
A szobafestő
A Kőműves
A Szerkezet - lakatos
A Takarító
Az üveges
A Villanyszerelő
A Vízszerelő
A tetőfedő
A földmérő
A Kőfaragó
A műkőkészítő
Árnyékolás-technika
Földmunkagép-kezelő
A gázszerelő
A vízszerelő
A légtechnika
Az épületszigetelő
A gipszkarton szerelő
Hő és hangszigetelő
Cserépkályha és kandalló készítő
A kertész
A kertész II.

Gázvezeték- és készülékszerelő

 

 

 

Feladatok és tevékenységek

 

A gázvezeték- és készülékszerelő munkaterülete a gázvezeték rendszerek kialakítása, a gázvezeték rendszerekhez tartozó berendezések és készülékek - kazánok, vízmelegítők, konvektorok, gáztűzhelyek, stb. - csőhálózatba való bekötése, beszabályozása, üzembe helyezése, azok javítása és karbantartása, ellenőrzése. A szakmunkás a munka előkészítéseként kiválasztja a megfelelő csöveket, szerelvényeket és készülékeket. A csöveket melegítve vagy hidegen, kézi vagy gépi erővel hajlítja. A csővégeket egymáshoz illeszti, összeköti hegesztéssel vagy csőidomokkal, majd a földbe, az épület falára vagy a falába rögzíti, illetve beépíti. Ennek során kisebb föld- illetve kőművesmunkát végez. Az így kialakított csőhálózatba beköti a különféle gázkészülékeket. A bekötés után nyomás- és tömörségpróbát tart, majd üzembe helyezi a készülékeket.

A csőhálózat, valamint a gázberendezések karbantartása, javítása, tisztítása, biztonsági ellenőrzése ugyancsak a feladatkörébe tartozik. A gázvezeték- és készülékszerelő munkája a balesetveszély elkerülése végett nagy pontosságot és fegyelmet igényel.

 

A foglalkozás gyakorlása során előforduló legfontosabb feladatok

 

¨      A gázvezeték- és készülékszerelő szakmunkásnak jártasnak kell lennie a műszaki rajzok, dokumentációk olvasásában, értelmezésében.

¨      A munka felmérése után be kell szereznie, illetve el kell készítenie a szükséges anyagokat, alkatrészeket, és ezeket szakszerűen és biztonságosan kell tárolnia.

¨      Fontos, hogy egyszerűbb alkatrészek szabadkézi vagy szerkesztett műhelyrajzát olvasni tudja, és le tudja gyártani a szükséges csőhálózat-szakaszt.

¨      A gázvezeték- és készülékszerelő szakmunkásnak tudnia kell a kézi alakítás és forgácsolás alapműveleteit, oldható csőkötések készítését, tömörítését, a forrasztást, hegesztést, lángvágást, ill. a karbantartás és szerszámtárolás ismereteit.

¨      Ismernie kell a beépítésre kerülő szerelvények működését, beépítési helyét, funkcióját, a háztartási gázfogyasztók névleges teljesítményét, hő és gázterhelését, hatásfokát.

¨      Be kell tartania a gázkészülékek szerelési, beszabályozási, javítási és üzemeltetési utasításait és mindezt a tudást fel kell használnia a munka gyakorlatában.

¨      Értelmeznie kell egyszerűbb villamos kapcsolási és hálózási rajzokat, műszaki dokumentációkat, javítási, beszabályozási, üzemeltetési utasításokat, valamint jegyzőkönyvet kell felvennie.

¨      Új gázvezeték szakasz kiépítése esetén tanulmányoznia kell a műszaki dokumentációt, elő kell készítenie a szükséges anyagokat. Ki kell építenie a szükséges vezetékszakaszt a hozzá kapcsolódó szerelvényekkel. Házi és hivatalos nyomás- és tömörségi próbát kell végeznie, majd le kell bonyolítania az üzembe helyezési eljárást.

¨      Üzemelő gázvezeték esetén a javítandó szakaszt fel kell tárni, majd gázmentesíteni kell. A javítás elvégzése után nyomás- és tömörségi próbát kell végeznie, majd gáznyomás alá kell helyezni a javított szakaszt, valamint helyre kell állítania a telepet.

¨      Háztartási gázfogyasztó készülék javítása esetén a hiba feltárása után döntenie kell a helyszíni vagy műhelyben végzendő javításról. A javítás után ellenőrizni kell a készülék helyes működését, beszabályozását, valamint tanácsot kell adnia a fogyasztónak.

A munkavégzés alatt nagyon fontos a munkavédelmi, környezetvédelmi, tűzvédelmi, biztonságtechnikai előírások ismerete és betartása, alkalmazása.

 

Milyen anyagokkal, eszközökkel kell dolgoznia a gázvezeték- és készülékszerelőnek?

 

¨      Csövekkel (acél, ólom, réz, műanyag, bronz, ötvözetek, stb.),

¨      csőszerelvényekkel,

¨      kiegészítő szerelvényekkel,

¨      gáztűzhelyekkel,

¨      fali gázmelegítőkkel,

¨      gázkazánokkal,

¨      gázbojlerekkel,

¨      gázórákkal,

¨      nyomásszabályzókkal.

 

A felhasznált segédanyagok:

¨      tömítések (gyűrűk, dugók, stb.),

¨      szigetelőanyagok,

¨      hegesztőpálcák,

¨      kenderkóc,

¨      csavarok, alátétek, anyák,

¨      bilincsek, kitámasztók.

 

A gázvezeték- és készülékszerelő szakmunkás sokféle kézi és gépi eszközt használ. Ezek közül a legfontosabb eszközök, berendezések:

¨      menetmetszők,

¨      satuk,

¨      fűrészek,

¨      vágók, hajlító berendezések,

¨      munkaállványok,

¨      hegesztő berendezések,

¨      fúrógépek,

¨      fúrók (fal és csempe),

¨      kalapácsok,

¨      csőfogók,

¨      csavarhúzók, csavarkulcsok.

 

Munkahely, munkakörnyezet

 

A kisebb munkákon (karbantartás vagy javítás során) egyedül, nagyobb munkákon illetve csőhálózatok fektetésénél csoportosan dolgoznak.

 

Hajlott, térdelő, guggoló és álló testhelyzetben részben a szabadban, részben zárt térben folyik a munkavégzés.

A tevékenység általában közepesen nehéz fizikai igénybevétellel jár.

 

Munkája során a következő személyekkel kerülhet kapcsolatba:

¨      kisegítőkkel,

¨      munkatársakkal,

¨      üzemvezetővel,

¨      szállítókkal,

¨      megrendelőkkel, ügyfelekkel,

¨      tanulókkal.


Gázvezeték szerelő szakemberek:


Az iPAGE ingyen elkészíti weblapját!