KERESŐ Apróhirdetés Fórum Látogatóknak Cégeknek Szakmai rovatok Rólunk AKCIÓ
 
  Az üveges, Az üveges, Az üveges, Az üveges, Az üveges, Az üveges,
 
Nagyvilág
Itthon
Öko
Oktatás
Építőanyag- ismeret
A szakmák
Az ÁCS
Ipari alpinista
Asztalos
A bádogos
A belsőépítész
A burkoló
A szobafestő
A Kőműves
A Szerkezet - lakatos
A Takarító
Az üveges
A Villanyszerelő
A Vízszerelő
A tetőfedő
A földmérő
A Kőfaragó
A műkőkészítő
Árnyékolás-technika
Földmunkagép-kezelő
A gázszerelő
A vízszerelő
A légtechnika
Az épületszigetelő
A gipszkarton szerelő
Hő és hangszigetelő
Cserépkályha és kandalló készítő
A kertész
A kertész II.

Az üveges


Senki nem szeret sötét, ablak nélküli helységben élni. Az üveg beengedi a napfényt és a nap melegét a házba, szabad kilátást tesz lehetővé kifelé, véd az esőtől és a hidegtől, huzattól és a portól, sőt még hőszigetelő is. Egyúttal hozzájárul a homlokzatkialakításhoz és a belsőépítészethez. De felhasználnak még üveget például takarékpénztárak páncélozott ablakainál, biztonsági üvegként a járműgyártásnál, különböző használati tárgyak készítésénél stb. Az üveg felhasználásának ma nagyon széles a skálája.

Ebből a széles palettából most két üveggel kapcsolatos szakmát mutatunk be: az üvegező és az üvegfúvó feladatait.

 

 

Üvegező

 

Az üvegező üvegtáblákat, üvegfalakat vág ki, illeszt be és szerel épületek ablakaiba, ajtajaiba, mennyezetébe, képkeretekbe, bútorokba, közlekedési járművekbe. Korszerű üvegtermékek (hőszigetelő, biztonsági üvegek) részbeni gyártása és beépítése is a feladatai közé tartozik.

 

Sajó Balázs üvegesként dolgozik egy tatabányai lakótelepen. 6 évvel ezelőtt vállalkozásba kezdett és kis üzletet nyitott. Az üzlet virágzik, nincs olyan nap, mikor ne lenne megrendelése. Néha túl soknak is érzi, ezért segédeket fogadott fel.

Reggel 8 órakor már a Kökörcsin utca 7-ben dolgozik. Ablak és ajtóüvegezés. Tegnap délután Géza, a segéd méretre vágta a szükséges üvegtáblákat.

 

Az üvegező első lépésként letisztítja az üveget, majd leméri és előrajzolja a szükséges vonalat vagy formát. Ezután méretre szabja üvegvágó, vágó, szükség esetén pneumatikus fogókészülék segítségével.

 

Balázs behelyezi a tömítőágyat – a gittet – az ajtók és ablakok fakereteibe. Más megrendelésnél használhat gitt helyett masztixot vagy gumit is erre a célra. Beilleszti az üvegtáblákat a keretbe, majd kívánt helyzetben rögzíti azt apró szegecsekkel vagy apró szegekkel. Tömítőszalaggal vagy egyéb anyaggal az „ágyhoz” tömíti, és rögzíti az üveget.

 

Kora délután egy tíz emeletes házban dolgozik. Kovácsék a 8. emeleten szeretnék dróthálós üveggel beüvegezni az erkélyük két oldalát. Balázs már két nappal ezelőtt levette a méreteket. Itt nagy figyelmet kellett fordítania az üveg szilárdságára és biztonságára, hiszen a nyolcadik emeleten erős széllökéseknek van kitéve. Az üveg méretre vágása mellett a fémszerkezetet is Balázsnak kell elkészítenie.

 

Az üvegező felszereli a tükröket vagy az épületszerkezet részét képező üvegtáblákat az épületek homlokzataira, falaira, mennyezetére csavarok és dekorációs díszítőelemek segítségével.

Ezen kívül összeállítja az előre gyártott üvegelemeket pl. forgóajtónak, kirakatnak, telefonfülkéknek, üvegházaknak stb. Ezek az ún. üvegkonstrukciók: bejárati ajtók, kirakatok, vitrinek, üvegvitrinek. Üvegpultok és üvegpolcok, valamint üvegből készült térlezárások, kapcsoló berendezések, üvegtetők, üvegfödémek és „üveg-héjazatok”, - épületekhez, télikertekhez, uszodákhoz és hasonlókhoz.

 

Az üvegező munkája során speciális üvegekkel - szigetelő, biztonsági, zajvédő üveg, stb.- is dolgozik.

 

Az üvegező feladata még:

¨     képlécek és képkeretek készítése,

¨     képek és tükrök bekeretezése,

¨     tükrök előállítása és szerelése,

¨     javítási és karbantartási munkák.

 

 

Tevékenységek részletesen

 

Előkészítő munkák

 

Az alkalmazott szerszámokat, valamint az üzemi megmunkáló és feldolgozó berendezéseket, stb. karbantartja és ápolja.

 

Terveket, vázlatokat és műhelyrajzokat, stb. készít.

 

Sablonokat és rajzokat állít elő üveg és hasonlók kiszabásához/kivágásához a meglévő vagy saját maga által elkészített terveknek, vázlatoknak, rajzoknak, leírásoknak, illetve előírásoknak, stb. megfelelően.

 

Üvegezés

 

Az üveget üvegtáblákból a kiszabó asztalokon szabja ki és vágja ki, nagyfokú szög- és méretpontossággal és formahűen üvegvágó szerszámok segítségével.

 

Az üvegtáblát berakja és beilleszti, az ablakkeretekbe vagy teljes üvegberendezésekbe.

 

Az üvegtáblát csapos összekötéssel rögzíti, profillécek elhelyezésével.

 

A rögzített üvegtáblát gittel vagy tartósan rugalmas műanyagokkal tömíti.

 

Az üvegéleket speciális ragasztók segítségével ragasztja.

 

Karimákat, kereteket szerel, főként teljesen üvegből készült ajtóba, valamint üvegajtókat épít be.

 

Ablakok, ablakos ajtók, üvegberendezések és teljes üvegből készült berendezéseket javít és karbantart, ezzel összefüggésben: üvegragasztó- és cementkötéseket old és szétválaszt, adott esetben oldószerek vagy hő segítségével.

 

Az üvegező műhelyekben szokásos megmunkáló és feldolgozó gépeket kezel és karbantart.

 

Üvegmegmunkálás:

¨     élmegmunkálás

     szélezéssel,

     csiszolással,

     polírozással,

     díszes csiszolással (gyakran a tükröknél alkalmazzák);

¨     gravírozás;

¨     mattírozás (a felület felérdesítése);

¨     maratás fluorsavas vagy fluorsav-sókkal az üvegfelületek egyéni kialakításához (például címereknél, cégtábláknál).

 

Képkeretezés:

¨     A képlécek kikeresése és kiszabása.

¨     A képlécek összerakása és beenyvezése.

¨     A „képüveg” kiszabása, beszabása a keskeny keretekbe.


 

Üvegező szerszámai, eszközei:

¨     különböző üvegek, üvegtermékek, tükrök,

¨     vázlatok, sablonok,

¨     tömítőanyagok,

¨     üvegvágók, körvágók, ovális vágók,

¨     gyémántfúrók,

¨     üvegtörők, üvegfogók,

¨     fűrészek, franciakulcsok, csavarkulcsok, csavarhúzók,

¨     élcsiszoló berendezések,

¨     üvegfűrészek, fúrógépek, tömítve hegesztő készülékek,

¨     állványok, létrák,

¨     drótszegek, szegek,

¨     ablaksarkok, sarokösszekötők, fémprofilok, acélszalagok, tükörsinek.

 

 

Az üvegező változatos munkahelyeken többnyire munkatársakkal együtt dolgozik. Dolgozhat az építőiparban és kisebb nagyobb vállalkozásokban is. Munkája közepesen nehéz fizikai munka.

 

 

Üvegfúvó

 

Egy üvegfúvó műhelyben néhány turista érdeklődve nézi Katona Péter üvegfúvót munkája közben. Ő pillanatnyilag azzal foglalkozik, hogy előállítson egy üvegkorsót. Ehhez bemeríti az üvegfúvó pipát (hőálló acélból készült cső egy szájrésszel a fúváshoz) a sűrűn folyó üvegmasszába és felveszi. Azután úgynevezett ballont (lombikot) formál (előforma), úgy, hogy  állandóan forgatja a pipát, és belefúj. Ezután Péternek a korsó elkészítéséhez még egyszer üvegmasszát kell felvennie. Belefúj és a gördítőfában forgatja azt, míg el nem éri a kívánt kontúrt. Most állandó forgatás mellett a keletkezett üvegtestet egy modellbe fújja be (fából vagy fémből előállított befúvóforma), ahol a sűrűn folyó üvegmassza elnyeri végleges alakját. Miután az üveg kihűlt és megmerevedett, a modellt kinyitja, és kiveszi a korsót. Még egyszeri felmelegítés után Péter a tágítóollóval kitágítja a korsó felső peremét, és egy vassal kiöntő barázdát húz. Most már csak a fül hiányzik. Ezt „szabadkézzel” formázza, és azt a korsóra helyezi, ahol üveget üveggel köt össze. A tartóvas (ragasztóvas) elválasztása után, amely az üvegdarab stabilitásáról gondoskodott, és a hűtőkemencében történő hűtés után kész a korsó.

Manapság teljesen automatikusan működő gépekkel állítják elő a tartályüvegeket, mint például italos palackokat, konzervüvegeket és egyéb csomagolóüvegeket, valamint az üvegcsöveket világítási célokra, szoláriumgépekhez és műszaki-gyógyászati alkalmazásra. Az automaták olyan pontosan készítik már el a poharakat kristályból, illetve ólomkristályból, hogy azokat a szakember csak nehezen különbözteti meg a fújt üvegcikkektől. A gépi üvegcikkekkel szemben mérvadó a kézi üvegfúvó ügyessége, ötletgazdagsága, sokoldalúsága és alkalmazkodóképessége, így nagy beruházások nélkül reagálhat a piac új követelményeire.

 

Az üvegfúvó fő feladata az, hogy olyan üvegcikkeket állítson elő sokféle formában és jó minőségben, melyek gépi gyártása formájuk, illetve csekély darabszámuk miatt nem lenne gazdaságos. Ide tartozik néhány fajta pohár, mint talpas kehely; emlékcikkek, mint vázák, gyertyatartók, csészék, üvegtányérok.

 

 

Tevékenységek részletes leírása

 

Az üvegfúvó szakember megkeveri az üveg nyersanyagát, és a készítendő terméktől függően különböző anyagú és fajtájú üvegolvadékot készít.

Az üveget 1400 C fok hőmérsékleten homokból, szódából, nártiumszulfátból, mészkőből, dolomitból, borsavból, hamuzsírból és különféle fémoxidokból állítja elő. Ezután az olvasztókemencéből kivett üvegolvadékot az üvegfúvó fúvópipa segítségével a megfelelő méretre alakítja, majd fém sablonban készíti el a végleges formát. Ezután következik a szakszerű lehűtés.

 

Fúvással nagyon sokféle formájú és funkciójú üveget állíthatnak elő.

 

Így készülnek:

¨     poharak,

¨     palackok,

¨     korsók,

¨     kelyhek,

¨     kancsók,

¨     tányérok,

¨     tálak,

¨     vázák,

¨     díszműáruk,

¨     laboratóriumi eszközök.

 

Ezeket később megmunkálják, csiszolják, vágják, színezik, hajlítják, formázzák.

 

Leggyakrabban használt üvegfúvó eszközök:

¨     a különféle vastagságú és hosszúságú fúvócsövek,

¨     merítőkanalak,

¨     csípővasak,

¨     formaalakító fák és formavasak.

 

A sokféle vágóollóval, lazító szerszámmal, csipeszekkel és egyéb speciális szerszámokkal nagyon változatos és sokszor művészi jellegű üvegtárgyak készíthetők.

 

Az üvegfúvó a tárgyak elkészítése során önálló munkát végez, saját testi és szellemi adottságát figyelembe véve állapítja meg a termék előállításának sorrendjét és a mozdulatok nagyságát, milyenségét.

Ő határozza meg azt is, hogy az üvegolvadékból mekkora gömböcskét vegyen ki az előállítandó termék kialakításához.

Az üveg megmunkálása nehéz fizikai munka, de a feladatok változatossága, érdekessége és szépsége vonzóvá teszi ezt a szakmát.

 

A munkavégzés helyszíne zárt és állandó, a munka üveggyári csarnokokban vagy üveg-megmunkáló, feldolgozó üzemekben zajlik.

 

A munka időbeli lefolyását a többműszakosság jellemzi. Az üveggyárakban az olvasztó kemencék mellett folyamatos a munkarend, kis üzemekben a szokásos munkabeosztás jellemző.


Üveges szakemberek:

Az iPAGE ingyen elkészíti weblapját!