KERESŐ Apróhirdetés Fórum Látogatóknak Cégeknek Szakmai rovatok Rólunk AKCIÓ
 
  A bádogos, A bádogos, A bádogos, A bádogos, A bádogos, A bádogos,
 
Nagyvilág
Itthon
Öko
Oktatás
Építőanyag- ismeret
A szakmák
Az ÁCS
Ipari alpinista
Asztalos
A bádogos
A belsőépítész
A burkoló
A szobafestő
A Kőműves
A Szerkezet - lakatos
A Takarító
Az üveges
A Villanyszerelő
A Vízszerelő
A tetőfedő
A földmérő
A Kőfaragó
A műkőkészítő
Árnyékolás-technika
Földmunkagép-kezelő
A gázszerelő
A vízszerelő
A légtechnika
Az épületszigetelő
A gipszkarton szerelő
Hő és hangszigetelő
Cserépkályha és kandalló készítő
A kertész
A kertész II.

A bádogos


Feladatok és tevékenységek

 

A bádogosról az emberek többségének az az iparos jut eszébe, aki házuk tetején bádogborítást, ereszcsatornát, csurgót, vízlevezető csövet vagy valami ehhez hasonlót készít. Ez csak részben van így. A bádogos feladata a kivitelezés mellett az ügyfél tájékoztatására szolgáló első vázlat kidolgozása, az anyagbeszerzés lebonyolítása és a konkrét terv megrajzolása is.

Először a műhelyben a munkadarabokat elő kell készítenie, ami azt jelenti, hogy a cinkből, alumíniumból vagy rézből készült bádoglemezeket kalapáccsal kiegyengeti, a felrajzolt körvonalak mentén kivágja, reszelővel kiigazítja, széleit peremezi, hegeszti vagy forrasztja, és a kívánt formára alakítja. Ekkor lehet csak hozzáfogni a saját készítésű munkaelemek összeszerelésének.

 

A bádogosok síklemezekből használati tárgyakat, háztartási eszközöket, épületbádogos és fémlemez szerkezeteket készítenek. Munkájukat részint kisipari műhelyekben, részint pedig a helyszínen végzik.

 

A legfontosabb tevékenységi területeik a következők:

¨      fémtető, fémhomlokzat,

¨      esővíz-levezető berendezések,

¨      csővezetékek és tartóállványok borítása,

¨      szellőzés-technikai berendezések csövei és csatornái,

¨      háztartási eszközök, használati tárgyak.

 

A bádogosok számára a munka, a megrendelés felvételével, a munkaterület előzetes megtekintésével és a vázlatok elkészítésével kezdődik. A vázlatokon már szerepelnek azok a méretek, amelyek a műhelymunkákhoz feltétlenül szükségesek. Ezek a rajzok ugyanakkor alkalmasak arra is, hogy a megrendelőnek megmutatva megállapodjanak a munka legapróbb részleteiben. Nagyon fontos az építészekkel és más iparosokkal a jó kapcsolattartás, hiszen ismeretség útján könnyebben lehet munkához jutni. A bádogosnak a munkaidejét pontosan be kell osztania. A munkaidő tervezésénél az alapanyagok beszerzéséről sem szabad megfeledkeznie, mivel ez is a bádogosok feladata.

 

A legkényelmesebb körülmények között a műhelyben lehet dolgozni, ezért érdemes mindent, amit csak lehet, itt elkészíteni. Először a munkadarabokhoz szükséges lemezeket kell összeválogatni. Az alapanyagokkal takarékosan kell bánni, a rajzon szereplő alakzatokat úgy kell előrajzolni, hogy a lehető legkevesebb hulladék keletkezzék. Az előrajzolást követi a munkadarabok kivágása, hajlítása, méretre igazítása, a csavarok vagy szegecsek helyének kifúrása. A nagyobb tárgyakat több részből, szegecseléssel vagy forrasztással állítják össze. Gyakori összeerősítési mód a hornyolás is, amely abból áll, hogy az egymáshoz illesztendő lemezvégeket egy vagy több rétegben egymásra hajlítják és összekalapálják. Talán ez az a munkamozzanat, ami a bádogosra a legjellemzőbb, mivel a fémmegmunkálásnak ezt a módját más szakmában csak nagyon ritkán alkalmazzák. Gyakran van szükség olyan bádogalkatrészekre, amelyek nem alakíthatók ki síkfelületekből, gondoljunk csak a locsolókanna rózsájára vagy az esővíz-levezető csatorna díszítéseire.

A bádogos ilyenkor a különböző domborító kalapácsokhoz és matricákhoz fordul segítségért. A matricák a kialakítandó felületet hordozzák, a kalapácsok pedig a fémlemez nyújtására szolgálnak.

 

A bádogalkatrészek felerősítését és szerelését csak a helyszínen lehet elvégezni. Az épületbádogos elemeket vésés vagy fúrás után lehet rögzíteni a falra. Ilyenkor sokszor magasban vagy létrán kell dolgozni. A munkának ez a része általában sok cipekedéssel jár együtt. A sok szerszám és bádogalkatrész rendszerint csak gépjárművel szállítható a munkaterületre. Így aki ezt a szakmát önállóan akarja űzni, jó ha tud vezetni.

 

Ha nem is kimondottan nehéz testi munka, amit a bádogos végez, mégis gyakran kell létrákat és nehéz munkadarabokat cipelnie.

 

Munkaeszközök, szerszámok

 

A bádogosság kisipari szakma. Ezért a munkaeszközök elsősorban egyszerű, jól ismert kéziszerszámok:

¨      vázlatok, tervrajzok, darablisták, kiviteli tervek és táblázatok,

¨      kalapács, idomvasak, reszelő, fűrész, véső, olló, hidegvágó, irdalótű,

¨      forrasztó szerszámok,

¨      lemezhajlító- és vágógépek, kőművesszerszámok,

¨      mérőeszközök (vízmérték, tolómérő, mérőszalag),

¨      köszörülő-, fúró-, bádogmegmunkáló gépek,

¨      létra, állvány, biztosító eszközök (öv).

 

Alapanyagok:

¨      rögzítő elemek (rögzítő kapocs, csavarok, szegecsek, horonyék),

¨      korrózió gátló-, kenő-, ragasztó- és forrasztóanyagok,

¨      bádoglemezek, előre gyártott bádogcsövek,

¨      műanyag esővíz-elvezető elemek,

¨      előre gyártott idomelemek.

 

Munkahely, kapcsolat

 

A bádogosok a munkaidő felét a szabadban, a másik felét pedig a műhelyben töltik. Az épületeken, magasban végzett munka mindenekelőtt biztonsági okokból szinte kizárólagosan csoportmunka. A bádogosműhelyben lehet dolgozni egyedül, segítőtársak nélkül is. Nagyon fontos a más iparosokkal és az építészekkel kialakított jó kapcsolat, mivel ismeretségek útján könnyebben lehet megrendelést kapni.

 

Munkája során a következőkkel kerülhet kapcsolatba:

¨      vevőkkel,

¨      kollégákkal, mesterekkel, építőmesterekkel,

¨      építészekkel, építésvezetőkkel.

 

 

Munkahely, munkakörnyezet:

¨      építkezés, szerelési hely,

¨      bádogosműhely,

¨      műemléki épületek.


Bádogos szakemberek:

Az iPAGE ingyen elkészíti weblapját!