KERESŐ Apróhirdetés Fórum Látogatóknak Cégeknek Szakmai rovatok Rólunk AKCIÓ
 
  Ács - Állványozó, Ács - Állványozó, Ács - Állványozó,
 
Nagyvilág
Itthon
Öko
Oktatás
Építőanyag- ismeret
A szakmák
Az ÁCS
Az ács (II.)
Ipari alpinista
Asztalos
A bádogos
A belsőépítész
A burkoló
A szobafestő
A Kőműves
A Szerkezet - lakatos
A Takarító
Az üveges
A Villanyszerelő
A Vízszerelő
A tetőfedő
A földmérő
A Kőfaragó
A műkőkészítő
Árnyékolás-technika
Földmunkagép-kezelő
A gázszerelő
A vízszerelő
A légtechnika
Az épületszigetelő
A gipszkarton szerelő
Hő és hangszigetelő
Cserépkályha és kandalló készítő
A kertész
A kertész II.

Az ÁCS


Az emberiség legrégibb építőanyaga a fa. Olyan csodálatos alkotások készül-tek belőle, mint a trójai faló melyet a görög mitológiából ismerünk, vagy a londoni Globe színház, melyben Shakespeare művei életre keltek. Ahogy nőtt a fából készült alkotások bonyolultsági foka, a szakértelem szerepe is megnőtt. Olyan szakemberek foglalkoztak a fából készült építmények építésével, akik életútjuk során töviről-hegyire megismerték a fa tulajdonságait, és akiket ácsoknak neveztek. Ebből a szakmából alakult ki később a bútor és az épületasztalos mesterség is. Jellemző a fa fontosságára, hogy a műanyagok és az egyéb fahelyettesítő anyagok elterjedése ellenére a fa sok területen megtartotta uralkodó szerepét. Hazai építészetünk jeles képviselőjének Makovecz Imrének is kedvenc alapanyaga a fa. A kakasdi (Tolna megye) katolikus templomot tervezve leginkább az ácsokra támaszkodott. Építészetében visszanyúlik a székely hagyományokhoz melyben hagyományos építőanyagoké és ezen belül is a fáé a főszerep.

 

A faszerkezetek és faépítmények valamennyi formájának elkészítése tehát az egyszerű cölöpkunyhótól a merész „mérnöki” faépítményekig az ács-állvá-nyozó szakember feladata. Ő készíti el a tetőszerkezeteket (fedélszékeket), a faanyagú zsaluzatokat és az állványzatokat. Az ács-állványozó alapszakma magasépítő-ipari és mélyépítő-ipari szakmaterületre tagozódik. Ezek egyben eltérő munkaterületet is jelentenek.

 

A magasépítő-ipari ács-állványozó munkaterülete:

¨     ácsszerkezetek: tetők (fedélszékek), faanyagú födémszerkezetek, füg-gesztő- és feszítő művek készítése,

¨     fa- vagy vegyesanyagú zsaluzatok, alátámasztó- és állványszerkezetek készítése,

¨     faszerkezetű építmények összeszerelése előregyártott elemekből,

¨     fém anyagú zsaluszerkezetek szerelése, acélbetétek elhelyezése a zsaluzatban, fém- és fa alapanyagú állványok és járófelületek készítése.

 

A mélyépítő-ipari ács-állványozó munkaterülete:

¨     mélyépítőipari állványzatok, munkahidak és rámpák készítése, zsaluzatok szerelése,

¨     földmunkákhoz ács-segédberendezések készítése,

¨     földpartok kitámasztása,

¨     szádfalazás,

¨     csatornaárok földpartdúcolás és süllyesztés.

 

 

 

Általános tevékenységi ismérvek

 

Ha meg akarjuk érteni egy ács feladatainak sokféleségét nézzük meg egy ház elkészítésének folyamatát az ács munka szempontjából. Amikor a kőművesek elkészülnek egy épületszinttel, a betonfödém elkészítéséhez meg kell várniuk, amíg az ács elkészíti a zsaluzatot. Ennek pontosan a terv szerint kell készülnie, mert a beton megszilárdulása után már igen nehéz változtatni helyszínen kiöntött épületelemen. Itt tehát a pontos és felelősségteljes munka elengedhetetlen. Zsaluzás előzi meg a betonlépcsők és az áthidalók kialakí-tását is. Ha az épület több emelet magasságú, az építmény külső részén dolgozó többi szakembernek (kőművesek, burkolók stb.) szintén az ács segítségére van szüksége a megfelelő állványzat kialakításához. A boltívek építésénél, romonátok (fából készült félköríves minta) készítésével segítenek az ácsok a kőműveseknek. Amikor az építők elkészültek a ház szerkezeti kialakításával, az ácsok veszik át a főszerepet. Elkezdődik a tető készítése. Első lépésben a tervrajz alapján kiszámítják a megfelelő anyagszükségletet. Az alapanyagok megvásárlását követően elkezdődhet a konkrét ácsmunka. A különféle faszerkezetek alkatrészeit legtöbbször az ácsműhelyben készítik elő, majd a helyszínre szállítva összeillesztik. Először elkészítik a tetőszerkezet metszetének sablonját, melynek segítségével a szarufákat, talp- és székszele-meneket méretre vágják, legyártják. Ebből elkészíthető az építkezésen a tető alapszerkezete, váza. A sablon persze főleg a hagyományos tetőszerkezetek-nél (sátor és nyeregtető) használható, a bonyolultabb kiugrásokkal és tornyokkal készülő tetőknél, főleg ha a síkok sem párhuzamosak a helyszínen szükséges egyedileg méretre vágni a fát. A tetőszerkezet kialakításánál több fajta rögzítési, kötési mód alkalmazható pl. facsapozás, szögelés, csavarozás vagy  enyvezés, vagy ezek kombinációja, amely mindenkor az anyagtól és a kötés terhelhetőségétől függ. A szarufákból összeállított vázszerkezet elké-szülte után a tetőfedőanyag típusa szerint bedeszkázzák vagy belécezik, fóliával és hőszigetelőanyaggal szigetelik a vázat. Beépítik a tetősíki ablako-kat, elkészítik az ereszt. Ezt követően a tetőfedőké a főszerep.

 

Elmondható tehát, hogy az ács-állványozónak sokrétű a munkája, sokféle tevékenységet kell elvégeznie. A nyereg-, sátor- és toronytetők, az összetett tetőidomok készítése, favázas és faoszlopos építmények részeinek elkészítése és felállítása azonban továbbra is a legfontosabb feladatai maradtak. Az ács ezen kívül a legváltozatosabb formájú falépcsők építéséhez is ért. További feladatként bonyolultabb zsaluk és boltozatzsaluk készítése és különféle építőlapok alkalmazása bővíti ki az ácsok tevékenységi területét.


A megrendelő igénye szerint készítenek még pinceajtókat, kapukat, fakerítéseket, felvonulási épületeket is, de a hajópadló lerakását és a tetőtér lambériázását is elvégzik.

 

 

Az egyes tevékenységek részletesen

 

Előkészítő munkálatok

¨     A különböző faanyagok kiválasztása és bírálata a faminőség értékelése.

¨     Az odaszállítás és elszállítás felügyelete.

¨     A faanyagok tisztítása, szakszerű raktározása.

¨     Faanyagok szárítása szabadban vagy faszárító berendezésekben.

¨     Faanyagok impregnálása tűzvédelmi, kártevők és gombák elleni kezelése

¨     Faanyagok tárolása a megmunkálásig.

 

Tervezés

¨     Faszerkezetek (pl. favázas szerkezetek, faházak, egyenes és csigalépcsők, fal- és tetőszerkezetek stb.) tervezése és egyszerű statikai számítások elvégzése.

¨     Vázlatrajzok értelmezése és készítése.

¨     Egyeztetés az építtetővel, építészekkel az építésvezetővel stb.

¨     Az építőanyag-szükséglet meghatározása és diszponálása.

¨     A szükséges anyagmennyiség és ráhagyás kiszámítása, kalkulációk elvégzése.

¨     Könyvelési dokumentumok elkészítése.

¨     Munkatervezés.

 

A faanyagok fából készült építőanyagok és más nyersanyagok megmunkálása

¨     A termék elkészítéséhez alkalmas faanyagok, fából készült építőanyagok és egyéb nyersanyagok kiválasztása.

¨     Gerendák, deszkák, lemezek stb. mérése, előrajzolása és megmunkálása munkautasítás, terv, leírás, stb. alapján; eközben az alkalmazott szerszá-mok, eszközök, gépek és emelőberendezések kezelése.

¨     A megmunkált elemek összeillesztése az ácsudvarban, illetve a csarnokban.

¨     Javítások elvégzése, stb.

 


Az építési hely előkészítése

¨     Az összeillesztésre előkészített munka- és védőállványok felszerelése az építési helyen.

¨     Védőintézkedések elvégzése, kerítések, kordonok stb. építése, az építkezések befejeztével az állványok, kerítések, kordonok, stb. lebontása.

¨     Dúcolási/támasztási munkák elvégzése.

 

Összeillesztés és felépítés

¨     Az elkészített részek építési helyre történő szállítása.

¨     Az egyedi elemek összeillesztése és szilárd összekötése különféle illesztő- és összekötő technikák segítségével (pl. enyves csaposkötéssel, köracél- és idomvaskötéssel, lakattal, csapszeggel, kapoccsal, szöggel, csavarral).

¨     Az egyedi elemek összekötése más építményekkel (pl. betonnal, falazattal stb.).

¨     Alapszerkezet lécszorítás készítése falburkolatok stb. készítéséhez.

¨     Az elkészített szerkezetek (pl. fedélszék) felállítása, adott esetben emelő készülékek (pl. csigasorok, daruskocsik) segítségével.

 

Zsaluzás, boltozat állványozás

¨     Támberendezésként szolgáló boltozat állványok (mintaívek) készítése vasbeton építmények zsaluzásához (pl. hidak építésénél).

¨     A vasbeton építmények, illetve a vasbeton részek zsaluzatának készítése, megépítése és biztosítása a zsaluzás szabályainak megfelelően.

¨     A zsaluzat eltávolítása a beton megkötése után.

 

Egyéb munkák

    Szigetelőanyag elhelyezése (hő- és hangszigetelés, különféle nedvesség elleni szigetelés) fagerendás mennyezetnél, mennyezet és faburkolat, külső homlokzat, zsindelyfedésű tető, lambéria esetén.

¨     Válaszfalak elkészítése.

¨     Hajópadló lerakása.

¨     Előregyártott elemek pl. nyílászárók, fal-, mennyezet- és homlokzat-burkolatok, és lambériák beépítése.

¨     Munkaárkok és alagutak oldalfalának ill. mennyezetének kitámasztása és dúcolása.

¨     Javítási és karbantartási munkák elvégzése építményeken és építmény-részeken.

¨     A kézi szerszámok és a szerszámgépek karbantartása és élezése.

 

Milyen anyagokkal, eszközökkel, szerszámokkal kell dolgoznia?

 

Anyagok

Az ács-állványozó szakma hagyományos nyersanyaga a fa. A szerkezetek megfelelő teherbírásának eléréséhez és a különféle megmunkálási lehetősé-gekhez a szakmunkásoknak igen jól kell ismerniük a fa tulajdonságait és terhelhetőségét. A XX. század második felében az építészeti alapanyagok ezen a területen is erősen megszaporodtak. Az ács-állványozó ma már nem csupán gerendákkal, deszkákkal és lécekkel dolgozik, hanem különféle építőlapokkal, rétegelt lemezekkel, szigetelőanyagokkal, fóliákkal illetve műanyagokkal is.

 

Az iPAGE ingyen elkészíti weblapját!