KERESŐ Apróhirdetés Fórum Látogatóknak Cégeknek Szakmai rovatok Rólunk AKCIÓ
 
  A beton, A beton, A beton, A beton, A beton, A beton,
 
Nagyvilág
Itthon
Öko
Oktatás
Építőanyag- ismeret
Samott-tégla
Vízüveg
A gipsz
A cement
A beton
A cserép
A pala
A bitumenes zsindely
A csempe
PVC padlóburkolatok
OSB
A gipszkarton
A tapéta
Az üveg
Márvány és gránit
A vakolat
A Gipszkarton rendszer
Az üvegtégla
A szakmák

    A beton építőanyag, cement, keverővíz, adalékanyag és esetenként adalékszer keveréke, amely kezdetben alakítható, majd idővel mesterséges kővé szilárdul. A betonnak három megjelenési formája van: a betonkeverék, a friss beton és a szilárd beton. A friss beton a zsaluzatba bedolgozott betonkeverék, amelyen a kötés jelei még nem mutatkoznak. A szilárd beton megkötött, szilárd halmazállapotú anyag.


beton

    A beton fontos építőanyag. Legfontosabb tulajdonságai: a keverési arány, a bedolgozhatóság és az eltarthatóság. A keverési arány a betont alkotó anyagok tömeg (súly) szerinti aránya, amelyet az egységnyi tömegű cementre vonatkoztatva adunk meg, ahol C a cement, V a keverővíz az A pedig az adalékanyag tömegaránya. Az eltarthatóság az az időtartam, amelynek elteltével a betonkeverék még kellő tömörségűre bedolgozható. A beton romlandó árú! A betonkeverék, különösen a nap és a szél hatására párolog, ezáltal fokozatosan elveszti a mozgékonyságát, míg végül bedolgozhatatlanná válik

    A friss beton legfontosabb tulajdonságai a testsűrűség és a betonösszetétel. A testsűrűséget 1 m3 friss beton tömegével (súlyával) jellemezzük. Minél nagyobb a testsűrűség annál tömörebb, és minél kisebb, annál hézagosabb, porózusabb a beton. A betonösszetétel 1 m3 friss betonban lévő alkotóanyagok mennyisége. Ha azonos keverési arányú betonkeverékből készített 1 m3 friss beton testsűrűsége 2200, 2300 és 2400 kg, akkor a beton cementtartalma rendre 338, 353 és 369 kg lesz. A szilárd beton legfontosabb tulajdonságai: a testsűrűség és a nyomószilárdság.

    A testsűrűség és a nyomószilárdság között szoros összefüggés van. A testsűrűség növekedésével a nyomószilárdság nő és csökkenésével csökken. A nyomószilárdság szoros összefüggésben van a beton egyéb tulajdonságaival (kopásállóság, fagyállóság stb.) is. Ezért és azért is, mert a nyomószilárdság ellenőrzése viszonylag a legegyszerűbb, a betonnal szemben támasztott követelményeket is általában a nyomószilárdsággal írják elő.

    A cement legfontosabb tulajdonsága a fajtája és a kötőereje. A fajtája összetételéből és gyártástechnológiájából adódó jellemző. A cementeket 5% kiegészítőanyag-tartalomig homogén (Jelölésük: CEM I), 35% kiegészítőanyag-tartalomig heterogén (Jelölésük: CEM II) portlandcementnek nevezzük. A homogén cementeket az erőteljes kezdeti szilárdság jellemzi; a hidegre kevéssé érzékenyek. A heterogén cementek kezdeti szilárdulása lassú, de utószilárdulásuk jelentős; a hűvös időjárásra érzékenyek.

Az adalékanyag minőségére figyelni kell!

    Az adalékanyag származhat kőzetek természetes aprózódásából (homokos, kavics) vagy mesterséges aprításából. 4 mm alatti részét homoknak, a felettit kavicsnak nevezzük. Legfontosabb jellemzői: a szilárdság, a szennyezettség és a szemmegoszlás. Az adalékanyag szemmegoszlása akkor jó, ha a homok és a kavics tömege közel egyenlő. Még megfelelő az adalékanyag, amelynek a homoktartalma legalább 40 és legfeljebb 65%.

A teherviselő betonacél

    A betonnak megfelelő a nyomószilárdsága, de kicsi a húzószilárdsága. Ezért húzott vagy hajlításra igénybe vett szerkezetek készítésére önmagában nem alkalmas. Ha azonban a beton megfelelő helyére acélbetétet helyezünk, akkor az így keletkezett vasbeton szerkezet alkalmas mind a nyomó-, mind a húzóerők felvételére (2.ábra). A beton és az acélbetét együttdolgozását a két anyag közötti tapadás teszi lehetővé. A lakossági építkezéseken általában melegen hengerelt betonacél kerül beépítésre. A melegen hengerelt betonacél felhasználásával hegesztett hálók és létrák is készülnek, amelyek megkönnyítik és meggyorsítják a betonacél szerelés elkészítését.

A zsaluzat adja a beton alakját

    Kis munkahelyen a zsaluzat anyaga általában a fenyőfa. A hagyományos egyrétegű zsaluhéj 24 mm vastag, 8-15 cm széles, 3-6 m hosszú gyalulatlan, IV. osztályú fenyődeszkából készül. Az alátámasztó szerkezetek anyaga a II. szilárdsági kategóriájú hengeres fenyőrúd, a faragott gerenda, a palló, a fűrészelt zárléc (heveder) és ritkábban a fűrészelt gerenda. A dúcok helyzetét rögzítő ún. andráskereszt 24 mm vastag, 10-12 cm széles deszkából készül. A minőségi jelet a faáru egyik bütüjén találjuk. A zsaludeszkához használt IV. minőségi osztályú deszka és palló fekete színjelű vagy 4-es számjelű.

Az iPAGE ingyen elkészíti weblapját!