KERESŐ Apróhirdetés Fórum Látogatóknak Cégeknek Szakmai rovatok Rólunk AKCIÓ
 
  Az ácsmunka fontossága - Az ácsmunka fontossága - Az ácsmunka fontossága
 
Nagyvilág
Itthon
Új utakon
Lakásárak
Toronyházak Budapesten?
Biztonság -technika
12 Tipp - a burkolatért
Panelprogram
A falak
A tégla
Hotel
A jó hőszigetelésű tégla
A bélyeges tégla
A kovácsoltvas
Az első házunk
Az ácsmunka
Tetőkert
Öko
Oktatás
Építőanyag- ismeret
A szakmák
A tető meghatározó része egy háznak. Formája változatos, az építész fantáziája szab csak határt. Nem szabad megfelejtkeznie az ábrándozó építésznek azonban arról, hogy a tető egy szerkezeti egység, amely nem csak látványban domináns, de teherviselő is, az időjárás viszontagságainak rendkívüli módon ki van téve.

Az ácsmunka meghatározó

Jelenleg hazánkban leginkább az ács tanult és empirikus tapasztalata alapján készülnek el a tetőszerkezetek. Méretezés, számolás csak a geometria vonatkozásában fordul elő, a keresztmetszeteket a legtöbb szakember „érzésből” tudja. A tető elkészítése gondos, szakszerű munkát igényel, ezért nem mindegy, hogy kivel dolgoztatunk és milyen anyagokat használunk fel. A kontár munka évtizedekre megkeserítheti életünket, hiszen – túl az esztétikai hiányosságokon – néhány év elteltével akár statikai, tartóssági problémák is felmerülhetnek.

Válogatott anyagok
Az ácsmesterrel kötött megállapodást mindig írásban rögzítsük, elsődleges szempontnak a műszaki és technológiai előírások betartását kikötve. A fa tetőszerkezetet mindig impregnált, láng- és gombáktól mentesített anyagból készíttessük el. A felületkezelt faanyagok színe általában zöld vagy sárga, de létezik színtelen impregnáló szer is. A színtelen impregnáló szer alkalmazásának ellenőrzésére egyetlen lehetőség az, ha a faanyag konzerválásakor jelen vagyunk. A tető hajlásszöge és formai kialakítása meghatározza, hogy milyen kerámiacserepekből választhatunk.

Az ácsmunka meghatározó szerepet játszik a cserépfedés végeredményét tekintve. A kerámiacserepek számtalan párhuzamos, többnyire vízszintes vonalak mentén elrendezett sorban futnak egymás felett. A sorok egyenes futását a cserepek méretazonossága és a cseréplécek precízen elkészített vázszerkezete adja, ezért a cseréplécek nem lehetnek hajlottak, görbék. Ha ilyen anyagokat találunk, csak a kivágható egyenes szakaszokat lehet felhasználni.

A cserépfedés megkezdése előtt ellenőrizzük:

Biztosított-e a tetőn levő fóliaterítés (alátétfólia) és cserépléc közötti szellőző rés, készült-e ellenlécezés?
Készült-e a tető teljes alsó élén, az eresznél rovarhálóval ellátott szellőző sáv?
Biztosított-e a fólia legalább 10 cm-es átfedése, és az megfelelően rögzített-e?

Ügyeljünk a részletekre!
A cserépfedés készítésekor fontos arra is figyelni, hogy a tetőgerinc közelében megfelelő mennyiségű szellőzőcserepet rakjanak be (kívülről nézve általában gerendaközönként (90-100 cm) kell egymáshoz képest elhelyezni a szellőző cserepeket). Ugyancsak gondolni kell arra, hogy a megfelelő helyre kerüljenek az antennához és a csatorna kiszellőztetéshez szükséges kiegészítők. Ha a kerámiacserép-gyártó cég gyárt kiegészítőket, akkor a tartósság, színállandóság és a tető egyneműsége miatt ezek beszerzése javasolt. Leginkább a hódfarkú cserepek esetében láthatunk szembetűnően két kis lyukat a cserépben, hogy szöggel is rögzíthető legyen a cserépléchez. A szögelést csak sorzárásokkor, vagy erős szélnek kitett tetőfelületek biztonságos rögzítésére használják. Ne feledkezzünk meg a hófogókról sem! Összköltsége elenyésző, praktikusságán túl pedig hozzájárul a tető egységes megjelenéséhez is. Hiánya télen az ereszcsatorna leszakadásával járhat.

Figyelem!
A tetőszerkezet elkészítéséhez ne vásároljunk olyan faanyagot, melyre azt szokták mondani: „Tegnap még madár fütyült rajta". Ez a mondás arra utal, hogy a faáru frissen kivágott nedves faanyag. A nedves fa beépítés után erősen, szálirányban reped, kiszámíthatatlan módon csavarodik, hihetetlen erő kifejtésére képes, amely a kész tetőszerkezet szempontjából veszélyes lehet, ráadásul könnyen gombásodik. Semmi esetre se használjunk nyers, kezeletlen faanyagot. Ha mégis ilyet vettünk, akkor a helyszínen, fóliából készült vályúba öntött fakonzerváló szerben merítsük meg a gerendákat, léceket. A faáru tárolásakor az átszellőzés biztosított legyen!

A leszállított kerámiacserepeket a felhasználás helyéhez legközelebb rakassuk le. A sérült, törött cserepek jelentős része a vágásokkor felhasználható, ezért ne dobjuk ki. Ha színes kerámiacserepet választunk, győződjünk meg arról, hogy léteznek-e a kiválasztott színnek megfelelő kiegészítő elemek. Ha sokáig tároljuk a kerámiacserepeket, akkor bontsuk meg a csomagokat. Komoly gyártási múlttal és többéves piaci jelenléttel rendelkező cég kiválasztása esetén joggal bízhatunk abban, hogy minőségi árut kapunk, és a későbbiekben is számíthatunk arra, hogy a korábban vásárolt termékek továbbra is rendelkezésünkre állnak.

Szakemberek

Az iPAGE ingyen elkészíti weblapját!